Karnawałowe szaleństwo
Karnawałowe szaleństwo
autorem artykułu jest Nina Modzelewska
Jan Kochanowski, szesnastowieczny poeta z Czarnolasu tak pisał o szalonych zabawach i tańcach w Pieśni XX, rozpoczynającej się słowami:
Miło szaleć, kiedy czas po temu, A tak, bracia, przypij każdy swemu, Bo o głodzie nie chce się tańcować, A podpiwszy, łacniej już błaznować.
Parafrazując słowa poety można stwierdzić, że karnawał jest czasem kiedy miło szaleć, łacno błaznować po wypiciu dobrego trunku i żwawo tańczyć po zjedzeniu smakowitego posiłku. Jak wszyscy wiemy karnawał to okres, który rozpoczyna się w Nowy Rok lub w Święto Trzech Króli i trwa do Środy Popielcowej. Ostatnim dniem karnawału jest tzw. kusy wtorek, a dniem zapowiadającym nieuchronny kres zabaw jest Tłusty Czwartek. Karnawał jest ciekawym połączeniem elementów świeckich i religijnych: czas jego trwania jest wyznaczony przez święta kościelne, ale wypełniają go w większości obyczaje nie związane z wiarą, a nawet pogańskie.
Jest to zrozumiałe, gdyż genezę karnawału najczęściej łączy się z starożytnymi obrzędami zimowymi i wczesnowiosennymi odprawianymi ku czci bogów urodzaju, szczęścia, dobrobytu, słońca życia i światła; przede wszystkim ku czci Saturna - patrona złotego wieku, dobrobytu, sprawiedliwości oraz wspomnianego wcześniej Dionizosa (w Grecji zwanego Bacchusem), boga życia i słońca, patrona wschodzących roślin i kwiatów, a zwłaszcza krzewów winnych i wina.
KarnawaÅ‚ byÅ‚ znany w niemalże caÅ‚ej Europie już w wiekach Å›rednich, a w okresie staropolskim dotarÅ‚ do Rzeczypospolitej i nazwano go miÄ™sopustem polskim. Prawdopodobnie Tradycje i zwyczaje zwiÄ…zane z karnawaÅ‚em dotarÅ‚y do nas wraz z dworem królowej Bony. Wielkie uczty karnawaÅ‚owe i bale maskowe zwane „redutami" odbywaÅ‚y siÄ™ na dworach królewskich, w rezydencjach magnackich i na szlacheckich dworach. Do ulubionych staropolskich rozrywek karnawaÅ‚owych należaÅ‚y szlacheckie kuligi - sanna od dworu do dworu, przy dźwiÄ™kach muzyki i dzwonieniu janczarów. W każdym kolejnym dworze uczestników kuligu czekaÅ‚ suty poczÄ™stunek i odbywaÅ‚y siÄ™ tam taÅ„ce. A kiedy już wszyscy rozgrzali siÄ™, najedli i wytaÅ„czyli, na znak dany przez wodzireja kulig ruszaÅ‚ w drogÄ™ do nastÄ™pnego dworu.
O wiele skromniejsze bale i zabawy urządzali w miastach dla swej młodzieży kupcy i rzemieślnicy. Wesoły, huczny i gwarny był także staropolski karnawał chłopski - ludowe zapusty. W karczmach wiejskich do późnej nocy grała muzyka, a ludzie gromadzili się na tańcach. We wszystkich domach, stosownie do posiadanych zasobów, wesoło ucztowano.
Nazwa pochodzi od Å‚aciÅ„sko-wÅ‚oskiego carnavale. CzÅ‚ony tego sÅ‚owa „caro” (miÄ™so) oraz „vale” (bywaj zdrów), oznaczajÄ… razem pożegnanie miÄ™sa, a dokÅ‚adniej wszelkich uczt i zabaw, co ma zwiÄ…zek z Wielkim Postem. SÅ‚owo karnawaÅ‚ nawiÄ…zuje także do Å‚aciÅ„skiego zwrotu „carrus navalis”. W starożytnym Rzymie nazywano tak łódź na koÅ‚ach - ukwiecony rydwan boga Dionizosa, pojawiajÄ…cy siÄ™ na rzymskich ulicach podczas hucznych obchodów powitania wiosny.
Na dworach i w paÅ‚acach urzÄ…dzano reduty, czyli eleganckie bale kostiumowe. Panny na wydaniu wkraczaÅ‚y wtedy „na salony” i poszukiwaÅ‚y mężów. W tym okresie wyprawiano najwiÄ™cej wesel. Natomiast na ulice miast wychodziÅ‚y kolorowe korowody taneczne. Miastem, w którym ta tradycja trwa nadal jest Wenecja. Co roku na Placu ÅšwiÄ™tego Marka tysiÄ…ce osób przebranych w stroje karnawaÅ‚owe i maski żegna zimÄ™. Najbardziej znane miejskie karnawaÅ‚y połączone z korowodami odbywajÄ… siÄ™ obecnie w Rio de Janeiro, w Londynie (Notting Hill Carnival) oraz na Wyspach Kanaryjskich.
Na wsi panowaÅ‚y „szalone dni”, zbierano siÄ™ na wspólne skubanie pierza, które koÅ„czyÅ‚o siÄ™ muzykÄ… i sutym poczÄ™stunkiem. Po polskich wsiach i miasteczkach w ostatnie dni karnawaÅ‚u chodziÅ‚y korowody różnych przebieraÅ„ców. Przebieranie siÄ™ i wkÅ‚adanie masek, czy choćby tylko czernienie sobie twarzy sadzÄ…, byÅ‚o pewnÄ… normÄ…. Na wsi, która najdÅ‚użej zachowaÅ‚a dawne zwyczaje, przebrane postacie biegaÅ‚y po drogach i przychodziÅ‚y do domów, a wÅ›ród nich byÅ‚y postacie zwierzÄ™ce, znane z wczeÅ›niejszych obchodów kolÄ™dniczych: koza, turoÅ„, niedźwiedź i konik, a także bocian i żuraw (zwiastuny wiosny). Wierzono powszechnie, że wraz z nimi przychodzi do domów dostatek i urodzaj. Wszyscy przebieraÅ„cy natarczywie domagali siÄ™ datków.
Zwyczaje karnawaÅ‚owe sÄ… rozmaite w różnych regionach Polski. I tak w MaÅ‚opolsce ostatni czwartek karnawaÅ‚u nazwano „babskim combrem”. Nazwa ta wywodzi siÄ™ od nazwiska żyjÄ…cego w XVII wieku krakowskiego wójta Combra, zÅ‚ego i surowego dla kobiet rozstawiajÄ…cych swe kramy i handlujÄ…cych na rynku. W rocznicÄ™ Å›mierci wójta krakowskie przekupki urzÄ…dzaÅ‚y wielkÄ… zabawÄ™, wybieraÅ‚y spoÅ›ród siebie marszaÅ‚kowÄ… i braÅ‚y odwet za krzywdy, jakich niegdyÅ› doznawaÅ‚y od wójta Combra, na wszystkich przechodzÄ…cych przez rynek mężczyznach, a zwÅ‚aszcza tych nieżonatych. ÅšciÄ…gaÅ‚y z nich futra, zabieraÅ‚y kapelusze, stroiÅ‚y - na poÅ›miewisko - w sÅ‚omiane wieÅ„ce, a nawet zmuszaÅ‚y do taÅ„ca i podskoków. WprzÄ™gaÅ‚y ich do drewnianego kloca i kazaÅ‚y go ciÄ…gnąć za to, że pozostali kawalerami. TrwaÅ‚o to tak dÅ‚ugo, aż wykupili siÄ™ brzÄ™czÄ…cÄ… monetÄ…. Musieli też obiecać, że wkrótce siÄ™ ożeniÄ…. Do dziÅ› babskie zapusty przetrwaÅ‚y w Niemczech, gdzie tego dnia panie grasujÄ… z nożycami po mieÅ›cie i... obcinajÄ… panom krawaty.
Z kolei na Kaszubach najważniejszym skÅ‚adnikiem zabaw zapustnych byÅ‚y taÅ„ce i skoki magiczne. Znany jest skok na „wesoczi len”, który miaÅ‚ spowodować dobry urodzaj lnu. Starsza kobieta taÅ„czyÅ‚a dookoÅ‚a wiÄ…zki lnu, starajÄ…c siÄ™ jak najwyżej podskoczyć, bo wysokość skoku wróżyÅ‚a jak wysoko wyroÅ›nie len. Również „gburze” i mÅ‚odzież taÅ„czyli i skakali, a im wyższy skok, tym zboże miaÅ‚o być wyższe i dorodniejsze. Popularnym taÅ„cem byÅ‚ „miotlorz”. MiÄ™dzy dziewczÄ™tami i chÅ‚opcami taÅ„czyÅ‚a osoba z miotłą, którÄ… potem porzucaÅ‚a i wybieraÅ‚a kogoÅ› z szeregu. Wtedy chÅ‚opcy musieli sobie natychmiast wybrać partnerkÄ™, a ten, dla którego nie starczyÅ‚o dziewczyny, taÅ„czyÅ‚ z miotłą.
KarnawaÅ‚ to czas szalonej zabawy, hucznych imprez i rozmaitych spotkaÅ„ towarzyskich. W tym czasie odbywajÄ… siÄ™ współczeÅ›nie bale i zabawy karnawaÅ‚owe, a maturzyÅ›ci bawiÄ… siÄ™ na studniówkach. OgromnÄ… popularnoÅ›ciÄ… cieszÄ… siÄ™ także zabawy ostatkowe, czasami nazywane „Å›ledzikami”. Bawmy siÄ™ wiÄ™c i weselmy kiedy czas po temu...
--
Serwis Partnerski ONNYKS
www.onnyks.pl
Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl
Zobacz takze:
Wyprawka do szpitala
Ogrodzenia z kamienia
Jak Znaleźć Kilkanaście Dodatkowych Godzin w Tygodniu?
Banki mogą zażądać dodatkowych zabezpieczeń
Lotnisko Rzeszów